+38 (095) 100 00 43

Пн-Пт з 8:30 до 18:00, Сб до 14:00

УЗД (Ультразвукова діагностика)

Принцип дії УЗД та безпека

Ультразвукове дослідження – метод візуальної діагностики, під час якого лікар вивчає зображення, отримані з допомогою ультразвукового апарату.

Принцип його дії полягає в тому, що тканини по-різному відображають ультразвукові хвилі, що випромінюються датчиком. Також датчик фіксує відображення хвиль і передає дані на комп’ютер, який перетворює отриману інформацію зображення на моніторі.

За рахунок цього УЗД безпечніше методів візуалізації, заснованих на рентгенівському випромінюванні – КТ та рентгена, простіше у виконанні та доступніше, ніж МРТ, і тому є методом вибору для акушерства та педіатрії. Без УЗД також важко уявити й інші напрямки, наприклад, гінекологію, урологію, кардіологію, флебологію.

Як відбувається УЗ-дослідження?

Пацієнт зручно розташовується на кушетці та за потребою виконує вказівки лікаря. Залежно від досліджуваної області лікар може попросити пацієнта вдихнути, затримати дихання, дихати вільно, змінити положення тіла чи кінцівок тощо.

Лікар наносить на шкіру контактний гель і, переміщуючи ультразвуковий датчик по досліджуваній ділянці, аналізує зображення, що з’явилося на моніторі. УЗД абсолютно безболісно і не викликає неприємних відчуттів.
Тривалість скринінгу зазвичай не перевищує 30 хвилин одну область. Якщо потрібно дослідити відразу кілька систем, час відповідно збільшується.

Підготовка до УЗ-дослідження

УЗД органів малого тазу трансабдомінально (передміхурова залоза, сечовий міхур, яєчники, матка):

За 1,5 години до дослідження необхідно випити не менше 1 літра рідини і прийти до клініки з наповненим сечовим міхуром та позивом на сечовипускання. Також рекомендується напередодні або вранці в день дослідження спорожнити кишечник, особливо якщо є схильність до запорів.

Якщо пацієнт має проблему здуття живота – бажано прийняти напередодні симетикон (наприклад, 3-4 капсули препарату «еспумізан»). Це дозволить зробити дослідження максимально якісним та достовірним.

УЗД органів малого тазу трансвагіанльно/трансректально:

Спеціальної підготовки не потрібно. Жінкам може бути рекомендовано проведення УЗД певного дня менструального циклу.

УЗД органів черевної порожнини:

Дослідження проводиться натще – щонайменше 8 годин без їжі, 2 години без води. За час голоду воду пити можна, головне – припинити за 2 години до дослідження.

У разі здуття живота також рекомендується прийняти симетикон (3-4 капсули препарату «Еспумізан»).

Підготовка пацієнтів з цукровим діабетом, а також під час прийому цукрознижувальних препаратів та інсуліну узгоджується з лікарем-ендокринологом. З собою такому пацієнту потрібно взяти перекушування (цукерки, бутерброди тощо).

УЗД нирок:

Спеціальної підготовки не потрібно.

УЗД судин нирок:

Підготовка, як у дослідженні черевної порожнини.

УЗД дослідження аорти:

Підготовка, як у дослідженні черевної порожнини.

УЗД молочних залоз:

Дослідження бажано проводити на 2-12 день менструального циклу, якщо менструація збережена, або за рекомендацією лікаря (гінеколога, мамолога).

Спеціалісти відділення
Логойда Ольга Любомирівна

Приходько Андріана Михайлівна

Лікар-УЗД, лікар функціональної діагностики
Лікар вищої категорії
Логойда Ольга Любомирівна

Пастеляк Євгенія Сергіївна

Лікар-УЗД
Лікар другої категорії